რეზიუმე: სახელმწიფო საწარმოების ჯამურმა ზარალმა 2017 წელს 562 მლნ ლარი შეადგინა. აღნიშნულ მოცულობაში ძირითადი კომპონენტი ე.წ. ბუღალტრული ზარალია, რაც ცალკეული კომპანიების აქტივების ჩამოფასებითაა გამოწვეული. კერძოდ, შემოვლითი რკინიგზის პროექტის გაგრძელებაზე უარის თქმის შედეგად 2010-2012 წლებში შექმნილი ინფრასტრუქტურის ღირებულება 383 მლნ-ით შემცირდა. 250 მლნ ლარის მოცულობით ზარალი სახელმწიფო ელექტროსისტემის შემთხვევაში ასევე აქტივების (ელექტროგადამცემი ხაზები) ჩამოფასებით არის გამოწვეული. აღნიშნული აღიარებული გაუფასურების ზარალის გარეშე სახელმწიფო კომპანიების ჯამური მოგება 71 მლნ ლარს შეადგენს.
შესაბამისად, თუნდაც ე.წ. ბუღალტრული ზარალის მოცულობის ჩათვლით, მილიარდიან ზარალზე საუბარი საფუძველს მოკლებულია. თუმცა, სახელმწიფო საწარმოების ეკონომიკური თვალსაზრისით არაეფექტურობაზე მითითება სავსებით სამართლიანია, ვინაიდან ორგანიზაციების საბოლოო შედეგს მოგების მიღება უნდა წარმოადგენდეს და არა ზარალის მინიმიზება. 2017 წელს კი 5 მლრდ ლარზე მეტი კაპიტალდაბანდების მქონე 236-მა ორგანიზაციამ მთავრობის სასარგებლოდ დივიდენდის სახით, მხოლოდ, 300 000 ლარი გადაიხადა[1].
დასახელებული ცალკეული ორგანიზაციების შემთხვევაში დეპუტატის განცხადების პათოსი ძირითადად სწორია. აღსანიშნავია, რომ ამ კომპანიების ფინანსურ მაჩვენებლებზე უარყოფით გავლენას, მენეჯმენტის შესაძლო არაეფექტურობასთან ერთად, ხელისუფლების ეკონომიკური თვალსაზრისით გაუმართლებელი, თუმცა სოციალური ასპექტის მქონე პოლიტიკური გადაწყვეტილებები ახდენს. მათ შორისაა ენერგომატარებლებზე ტარიფის შენარჩუნების მიზნით გატარებული ღონისძიებებიც (მაგ. გაზის ტარიფის სუბსიდირება). აღნიშნული პოლიტიკის მიზნშეწონილობა კითხვებს ბადებს, თუმცა საკითხზე მსჯელობა საკუთარ თავში სახელმწიფოს როლის შესახებ იდეოლოგიურ შეხედულებებს შეიცავს, შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი მოცემული საკითხის განხილვაში არ შედის.
სახელმწიფო საწარმოების ფინანსურ მაჩვენებლებზე საუბრისას, საქართველოს პარლამენტის წევრმაერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდანრომან გოცირიძემ განაცხადა: „გაკოტრებულია ყველა სახელმწიფო საწარმო, მათ შორის ასეულ მილიონობით ზარალი აქვს ელექტროგადაცემას, გაზის სექტორი მთლიანად დეგრადირებულია, ნაცვლად იმისა, რომ მოგებაზე გადიოდეს მცირდება, გაზის ტრანსპორტირების კომპანია, იგივე ნავთობისა და გაზის საერთაშორისო კორპორაცია და ა.შ. შარშან სახელმწიფო სექტორმა მილიარდ ლარზე მეტი ზარალი განიცადა“.
სამართლებრივად, სახელმწიფო საწარმოდ მხოლოდ ის ორგანიზაციები განიხილება სადაც სახელმწიფო[2] პირდაპირ ფლობს წილს. თუმცა, სახელმწიფო საწარმოებზე საუბრისას, მათ რიგში შესაძლებელია ვიგულისხმოთ ორგანიზაციები, რომლებიც მათგან თვისობრივად არ განსხვავდებიან. ასეთი შესაძლებელია იყოს: ადგილობრივი თვითმმართველობებისა და ავტონომიური რესპუბლიკების მიერ დაფუძნებული საწარმოები; სახელმწიფო საწარმოების შვილობილი კომპანიები; სახელმწიფოს, ადგილობრივი თვითმმართველობებისა და ავტონომიური რესპუბლიკების სსიპ-ების მიერ დაფუძნებული კერძო საწარმოები. აღნიშნულ კატეგორიებში მოქცეული ორგანიზაციების შესახებ აგრეგირებული სრულყოფილი მონაცემების მიღება, სიღრმისეული კვლევის გარეშე, პრაქტიკულად შეუძლებელია. თუმცა, მოცემული სტატიის მიზნებს აკმაყოფილებს ფისკალური რისკების ანალიზისთვის მნიშვნელოვანი საწარმოების შესახებ მონაცემები. ასეთად მიიჩნევა შემდეგი სახელმწიფო ორგანიზაციები: ა) ცენტრალური მთავრობის ყველა საწარმო; ბ) მუნიციპალური საწარმოები, რომელთა წლიური ბრუნვა აღემატება 200 ათას ლარს, ან გაცემული ხელფასები 15 ათას ლარს. დანარჩენი სახელმწიფო საწარმოები, შეიძლება ითქვას, მხოლოდ იურიდიულად არსებობს, ან მათი როლი და მნიშვნელობა არა არსებითია.
მოყვანილ კრიტერიუმებთან შესაბამისობაში მყოფ ფისკალური რისკისთვის მნიშვნელოვან საწარმოთა რიცხვმა, 2017 წლის დეკემბრის მდგომარეობით, 286 ერთეული შეადგინა[3]. 236 სახელმწიფო საწარმოდან 159 ცენტრალური ხელისუფლების, ხოლო 77 ადგილობრივი ხელისუფლების საკუთრებაშია. მუნიციპალიტეტების მფლობელობაში არსებულ სახელმწიფო საწარმოებიდან 32 კომპანია არის თბილისისა და ბათუმის მუნიციპალიტეტების საკუთრებაში და მათი წილი მუნიციპალიტეტების საკუთრებაში არსებული საწარმოების მთლიანი ბრუნვის 94%-ზე მეტს შეადგენს. ცენტრალური ხელისუფლების მფლობელობაში არსებული 159 საწარმოდან 111 საწარმო საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მართვაში იმყოფება; 26 საწარმო შექმნილი საპარტნიორო ფონდის წილობრივი მონაწილეობით; 3 ერთეული მართვის უფლებით კერძო ორგანიზაციებზეა გადაცემული, დანარჩენი ორგანიზაციები კი, სხვადასხვა სამინისტროს მართვაში იმყოფება.
აღსანიშნავია, რომ ნეგატიურ მაჩვენებლების მქონე ორგანიზაციებზე ზედამხედველობა ეკისრება სახელმწიფო ქონების ეროვნულ სააგენტოს[4], რომელიც ახორციელებს კომპანიის ლიკვიდაციის, რეორგანიზაციის, პრივატიზაციის ან შერწყმის სამუშაოებს. ამგვარი გადაწყვეტილებების საფუძველზე, სააგენტოს ზედამხედველობას დაქვემდებარებული სახელმწიფო კომპანიების რაოდენობა 2009-2017 წლებში 1 315-დან 106-მდე შემცირდა. 2018 წლის განმავლობაში გაკოტრებული საწარმოების რაოდენობა 9, შერწყმული საწარმოების ოდენობა კი, 10 ერთეულს შეადგენს, პრივატიზებულია 2 საწარმო. აქვე აუცილებელია ითქვას, რომ გაკოტრება, როგორც წესი, წლების მანძილზე უფუნქციო ორგანიზაციების მიმართ გაკოტრების სამართლებრივი პროცედურების ფორმალურად განხორციელებას გულისხმობს და არა მიმდინარე ეკონომიკურ პროცესს რაც, სხვა თანაბარ პირობებში, ტერმინ „გაკოტრების“ ქვეშ მოიაზრება[5].
რაც შეეხება სახელმწიფო საწარმოების აგრეგირებულ ფინანსურ მაჩვენებლებს. 2017 წლის მდგომარეობით, გასულ წელთან შედარებით, სახელმწიფო კომპანიებში მთლიანი შემოსავლები 10%-ით გაიზარდა. დანახარჯების ზრდა შემოსავლების ზრდას აღემატება და 12%-ს შეადგენს. საერთო ზარალმა კი 2017 წლისათვის 562.1 მლნ ლარი, ხოლო 2016 წელს - 434.7 მლნ ლარი შეადგინა, შესაბამისად, ზარალი გაიზარდა 127.4 მლნ ლარით. თუმცა, ზარალზე საუბრისას, სრულყოფილი სურათის დასანახად, მნიშვნელოვანია გაირკვეს მისი მაფორმირებელი კომპონენტები. 2017 წლის ზარალიოდენობა ძირითადად განაპირობა აუდიტორული კომპანიის მიერ აქტივების ჩამოფასების ოპერაციამ. კონკრეტულად, საქართველოს რკინიგზის შემთხვევაში აუდიტორული კომპანია KPMG-ს მიერ ფუჭ აქტივად იქნა აღიარებული 382.6 მლნ ლარის 2010-2012 წლებში წარმოებული მშენებლობა[6] (შემოვლითი რკინიგზის პროექტი), ხოლო საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის შემთხვევაში 250.1 მლნ ლარის. აღნიშნულზე კორექტირებით, 2017 წლის შედეგებით, წმინდა მოგება შეადგენს 70.6 მილიონ ლარს, რაც წარმოადგენს 434.8 მილიონით გაუმჯობესებას 2016 წელთან შედარებით. თავის მხრივ 2016 წლის ზარალი დიდწილად მოდის „მარაბდა-კარწახის რკინიგზაზე“ რომელიც მშენებლობის პროცესში იყო, გასწევდა ხარჯებს, თუმცა შემოსავლების გენერირებას არ ახდენდა. შესაბამისად, სახელმწიფო საწარმოების მიერ დაფიქსირებულ მილიარდიან ზარალზე საუბარი საფუძველს მოკლებულია. თუმცა ეკონომიკური თვალსაზრისით, არაეფექტურობაზე მითითება სავსებით სამართლიანია, ვინაიდან ორგანიზაციების საბოლოო შედეგს მოგების მიღება უნდა წარმოადგენდეს[7] და არა ზარალის მინიმიზება. 2017 წელს კი 5 მლრდ ლარზე მეტი კაპიტალდაბანდების მქონე 236-მა ორგანიზაციამ მთავრობის სასარგებლოდ დივიდენდის სახით მხოლოდ 300 000 ლარი გადაიხადა. უშუალოდ დეპუტატის მიერ დასახელებული ორგანიზაციების მოგების მოცულობის ცვლილებას გრაფიკი 1 ასახავს.
გრაფიკი 1: წმინდა მოგება გადასახადის გადახდის შემდგომ (მლნ. ლარი)
აღსანიშნავია სახელმწიფო ელექტროსისტემის ზარალის სპეციფიკური ასპექტი. კერძოდ, 2017 წლის ფინანსური ზარალი (320 მლნ ლარი) ძირითადად გამოწვეულია შვილობილი კომპანია შპს „ენერგოტრანსის“ აქტივების ჩამოფასებით (250 მლნ ლარი). აუდიტორების მიერ მიზანშეწონილად ჩაითვალა კომპანიის აქტივების ჩამოფასების აუცილებლობა ტრანზიტიდან მისაღები შემოსავლების შემცირების გამო[8], 400 კვ-იანი გადამცემი ხაზის დატვირთვის შემცირების შედეგად. აღნიშნული არ არის ორგანიზაციის შიდა მიზეზებით გამოწვეული და მენეჯმენტის გავლენის ფარგლებში არ ექცევა.
[1] არ მოიცავს აქტივების გადაცემასა და სხვა არაფინანსურ ტრანსფერებს
[2] ადგილობრივი თვითმმართველობისა და ავტონომიური რესპუბლიკების მიერ დაფუძნებულ საწარმოებში თეორიულად სახელმწიფო არ არის წარმოდგენილი მესაკუთრედ
[3] 236 საწარმო და ამ ორგანიზაციების შვილობილი 50 კომპანია, ჯამში 286 ერთეული
[4] შედის საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სისტემაში
[5] რეალურად წარსულში გაკოტრებული საწარმოების ფორმალურად გაკოტრებულად გამოცხადება
[6] ზარალი ბუღალტრულად იქნა აღიარებული 2017 წელს, მაგრამ ქრონოლოგიურად არ განეკუთვნება ამ პერიოდს
[7] გარდა ცალკეული შემთხვევისა, როცა საწარმო სახელმწიფოსათვის მნიშვნელოვანი ფუნქციების ეფექტიანად განხორციელების მიზნით იქმნება
[8] აქტივის დღევანდელი ღირებულება დადებით კორელაციაშია აქტივის გამოყენების შედეგად მომავალში მისაღები ფულადი ნაკადების ოდენობასთან. მისაღები ნაკადების შემცირება აქტივის ღირებულების შემცირებას განაპირობებს

Resume: The total loss of state enterprises in 2017 amounted to GEL 562 million. The main component in this figure is the imparment loss which is stipulated by the devaluation of assets of certain companies. In particular, as a result of the refusal to continue the bypass railway project, the value of the infrastructure built in 2010-2012 dropped by GEL 383 million. The GEL 250 million loss in the case of Georgian State Electrosystem is also associated with the devaluation of assets (power transmission lines). Without these impairment losses stipulated by asset devaluation, the total profit of state enterprises would have been GEL 71 million.
Therefore, even taking into account the impairment loss, talks about a GEL 1 billion loss are groundless. However, it is completely justified to highlight the economic inefficiency of the state enterprises because the eventual objective of these enterprises should be a maximisation of profit instead of a minimisation of losses. In 2017, only GEL 300,000 was paid[1] to the budget as a dividend by 236 organisations with more than GEL 5 billion in total capital investment.
In the case of the certain aforementioned organisations, the spirit of the MP’s statement is mostly right. Of note is that apart from the possible inefficiency of management, the financial performance of those companies is negatively affected by the political decisions of the Government of Georgia which are economically unjustified but bear social importance. This includes measures to keep tariffs on utilities (for instance, the subsidy for the natural gas tariff). The appropriateness of this policy raises questions but discussing this issue certainly implicates ideological stances in regard to the role of the state. Therefore, FactCheck does not involve itself in this discussion.
United National Movement MP, Roman Gotsiridze, whilst speaking about the financial indicators of state enterprises, stated:“All state enterprises have gone bankrupt. State Electrosystem has losses of hundreds of millions, the gas sector has been completely degraded and decreased instead of being profitable. The same happens with the Georgian Gas Transportation Company, Georgian Oil and Gas Corporation, etc. There was more than GEL 1 billion in loss in the state sector last year.”
Legally speaking, only those organisations are considered state enterprises where the state directly owns shares.[2] However, when speaking of state enterprises it is possible to include organisations which are not qualitatively different from the state enterprises. These kinds of organisations could be as follows: enterprises established by the local self-governments and autonomous republics, daughter companies of state enterprises, private enterprises established by the state and self-government and autonomous republic legal entities of public law (LEPLs). Without an in-depth research study, it is practically impossible to collect complete aggregated data about the organisations from the aforementioned category. However, the data of those enterprises which bear importance for a fiscal risks analysis is sufficient for the objectives of this article. These important state organisations are as follows: a) all enterprises of the central government and b) municipal enterprises with an annual turnover exceeding GEL 200,000 or with total salaries exceeding GEL 15,000. Other state enterprises are legally registered but their role is insignificant.
As of December 2017, there were 286 enterprises[3] which had importance for fiscal risks. Of 236 state enterprises, 159 are owned by the central government and 77 are owned by local authorities. Of the state enterprises owned by the municipalities, 32 companies are owned by the Tbilisi and Batumi municipalities and their share exceeds 94% of the total turnover of all of the enterprises owned by municipalities. Of the 159 enterprises owned by the central government, 111 enterprises are governed by the Ministry of Economy and Sustainable Development, 26 enterprises were created with the participation of the Partnership Fund and the rights of governance of three enterprises are delegated to private organisations. The remaining organisations are under different ministries.
Of note is that the National Agency of State Property[4] is responsible for the supervision of organisations with negative performance. The Agency carries out work to abolish, re-organise, privatise or merge companies. As a result of such decisions, the number of state companies under the Agency’s supervision has dropped from 1,315 to 106 in the period of 2009-2017. In 2018, the number of bankrupt enterprises was nine and the number of merged enterprises was ten with two other enterprises being privatised. Of necessary note is that bankruptcy implies a formal application of the legal procedures of bankruptcy against enterprises which were functionless over the years and does not imply the ongoing economic process which all things being equal are usually assumed under the term “bankruptcy.”[5]
In regard to the aggregated financial indicators of state enterprises, total incomes in state companies increased by 10% in 2017 as compared to the previous year. The growth of expenditure exceeds the growth of income and constitutes 12%. Total loss in 2017 was GEL 562.1 million whilst it was GEL 434.7 million in 2016. Therefore, the amount of loss increased by GEL 127.4 million. However, in order to see a full picture when speaking about loss, it is important to elucidate its integral components. In 2017, the amount of loss was largely stipulated by the asset devaluation operation by audit companies. In particular, in the case of Georgian Railways, the KPMG audit company recognised the GEL 382.6 million in constructions[6] in 2010-2012 (bypass railway project) as a wasted asset. There was impairment loss equaling to GEL 250.1 million in Georgian State Electrosystem. If we do not take these figures into account, the net profit of state enterprises in 2017 is GEL 70.6 million which is a better performance by GEL 434.8 million as compared to 2016. In turn, losses in 2016 were largely stipulated by the Marabda-Kartsakhi railway which was under construction, consumed funds but did not generate income. Therefore, talks about a GEL 1 billion loss for state enterprises are groundless. However, highlighting the economic inefficiency of these enterprises is completely justified because the eventual objective of these organisations should be making profit[7] instead of minimising losses. In 2017, only GEL 300,000 was paid to the budget as a dividend by 236 organisations with more than GEL 5 billion in total capital investments. Graph 1 shows the changes in the profit of the organisations named by the MP.
Graph 1: Net Profit after Taxes (GEL Million)
Of note is a specific aspect of Georgian State Electrosystem’s loss. In particular, financial loss (GEL 320 million) in 2017 is largely stipulated by the devaluation of assets (GEL 250 million) of the daughter company, Energotrans LTD. Auditors concluded that it was appropriate to devalue the company’s assets as a result of decreased incomes from transit[8] which in turn was caused by a reduced load on the 400 kilowatt power transmission line. This was not stipulated by intra-organisational factors and was beyond the management’s scope.
[1] This does not include the transfer of assets and other non-financial transfers.
[2] In the enterprises established by the local self-government bodies and the autonomous republics, the state is not indicated as an owner.
[3] This is: 236 enterprises and 50 daughter companies of these organisations tallying up to 286.
[4] The agency is under the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia.
[5] Formal announcement of bankruptcy of those enterprises which, in fact, went bankrupt in the past.
[6] The loss was recognised in 2017 but chronologically was not incurred in the same year.
[7] With the exception of certain cases, when an enterprise is founded for the efficient execution of functions deemed important by the state.
[8] The present value of an asset is positively correlated with the money flow which will be received after using the asset in the future. An expected decrease in future money flows will result in a devaluation of asset value.