რეზიუმე: ამჟამად საპარტნიორო ფონდის ფინანსური მაჩვენებლები მხოლოდ 2017 წლის ჩათვლით არის ცნობილი. 2014-2017 წლებში (ბოლო 4 წელი) კომპანიას ზარალი მხოლოდ 2015 და 2017 წლებში, შესაბამისად 190 და 482 მლნ ლარის ოდენობით უფიქსირდება. 4 წლის ჯამური ზარალი კი 523 მლნ ლარს შეადგენს. დეპუტატი დასახელებულ 700 მლნ-იან ზარალში, სავარაუდოდ, მხოლოდ ზარალიანი წლების მონაცემებს აჯამებს, რაც თავის მხრივ, არასწორია, თუმცა აღნიშნული მაჩვენებელი 671.4 მლნ ლარს უტოლდება.
ფინანსური შედეგების ინტერპრეტირებისას, აუცილებელია აღინიშნოს, რომ 2017 წელს ზარალის დაფიქსირების განმაპირობებელი ფაქტორი იმ კომპანიების (საქართველოს რკინიგზა და სახელმწიფო ელექტროსისტემა) ზარალია, რომლებზე ეფექტური კონტროლის განხორციელების მექანიზმი საპარტნიორო ფონდს არ გააჩნია. რკინიგზისა და სახელმწიფო ელექტროსისტემის ზარალის გარეშე კი, საპარტნიორო ფონდის მოგება 2017 წელს დადებითია და 192 მლნ ლარს შეადგენს.
შესაბამისად, საპარტნიორო ფონდის ბუღალტრულად დაფიქსირებულ ზარალს ობიექტური, მენეჯმენტისაგან დამოუკიდებელი მიზეზები განაპირობებს და მოცემულ საკითხზე აპელირება განცხადებაში ფორმულირებული სახით მიზანშეუწონელია. თუმცა, ზოგადად სახელმწიფო საწარმოების, მათ შორის საპარტნიორო ფონდის, ფუნქციონირების ეფექტიანობა არსებული სახით გარკვეულ კითხვებს ბადებს[1] და მოცემული მიმართულებით დეპუტატის პათოსი სწორია.
აქვე აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო საწარმოების ფინანსურ მაჩვენებლებზე უარყოფით გავლენას, მენეჯმენტის შესაძლო არაეფექტურობასთან ერთად, ხელისუფლების ეკონომიკური თვალსაზრისით გაუმართლებელი, მაგრამ სოციალური ასპექტის მქონე პოლიტიკური გადაწყვეტილებები ახდენს. მათ შორისაა ენერგომატარებლებზე ტარიფის შენარჩუნების მიზნით გატარებული ღონისძიებებიც (მაგ. გაზის ტარიფის სუბსიდირება). აღნიშნული პოლიტიკის მიზანშეწონილობა კითხვებს ბადებს, თუმცა საკითხზე მსჯელობა სახელმწიფოს როლის შესახებ იდეოლოგიური შეხედულებებისგან არ არის თავისუფალი, შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი მოცემული საკითხის განხილვაში არ შედის.
პარლამენტის დამოუკიდებელმა დეპუტატმა, ლევან კობერიძემ, სახელმწიფო საწარმოების არაეფექტიანობის კონტექსტში აღნიშნა, რომ საპარტნიორო ფონდი 4 წელია ზარალიანია, 700 მლნ-ზე მეტი აქვს ზარალი და 4 წლის განმავლობაში ეს ინსტრუმენტი რომელიც სახელმწიფოს გააჩნია ეკონომიკის სტიმულირებისთვის, პირიქით იმყოფება ზარალიან მდგომარეობაში.
საპარტნიორო ფონდი“ 2011 წელს სატრანსპორტო, ენერგეტიკისა და ინფრასტრუქტურის სფეროში არსებული მსხვილი სახელმწიფო საწარმოების კონსოლიდაციის ბაზაზე შეიქმნა. ფონდის არსებობის მიზანს თეორიულად მაღალშემოსავლიანი, მსხვილი სახელმწიფო საწარმოებისაგან (რკინიგზა, ელექტროსისტემა, ნავთობისა და გაზის კორპორაცია) მიღებული დივიდენდებით საინვესტიციო პროექტების დაფინანსება და ეკონომიკის სტიმულირება წარმოადგენს. 2017 წლის ფინანსური ანგარიშის თანახმად, საპარტნიორო ფონდი სრულად ან ნაწილობრივ ფლობს 42 სხვადასხვა პროფილის სუბიექტს. ორგანიზაციის კონსოლიდირებულ ფინანსურ მაჩვენებლებს კი გრაფიკი 1 ასახავს. მაჩვენებლები ამ ეტაპზე მხოლოდ 2017 წლის ჩათვლით არის ხელმისაწვდომი, 2018 წლის ფინანსური ანგარიშგება კი მიმდინარე წლის ბოლოს გამოქვეყნდება.
გრაფიკი 1: საპარტნიორო ფონდის შემოსავალი და მოგება (მლნ ლარი)
წყარო: შესაბამისი პერიოდის ფინანსური ანგარიშგებები
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, ბოლო[2] 4 საანგარიშგებო პერიოდიდან ორგანიზაციას ზარალი მხოლოდ 2015 და 2017 წლებში უფიქსირდება. 4 წლიანი პერიოდში ჯამური ზარალი კი 522.6 მლნ ლარს შეადგენს. დეპუტატი დასახელებულ 700 მლნ-იან ზარალში, სავარაუდოდ, მხოლოდ ზარალიანი წლების მაჩვენებლებს აჯამებს, აღნიშნული მაჩვენებელი 671.4 მლნ ლარია. თუმცა, ორგანიზაციის ფინანსურ შედეგებზე მსჯელობისას სრულყოფილი სურათის მისაღებად, მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ საბოლოო შედეგის, არამედ მისი განმაპირობებელი ფაქტორების ანალიზი.
2015 წლის შემთხვევაში, ორგანიზაციის საოპერაციო მოგება დადებითია და 331 მლნ ლარს შეადგენს, საბოლოო შედეგად 190 მლნ-იანი ზარალის დაფიქსირებას კი ე.წ „ბუღალტრული მიზეზი“ განაპირობებს, კერძოდ, არსებითად გაზრდილი ფინანსური ხარჯი. თავისთავად ფინანსური ხარჯის ზრდის ძირითადი მიზეზი მოცემულ პერიოდში სავალუტო ოპერაციებიდან მიღებული დანაკარგებია[3], რაც თავის მხრივ დოლარში დენომინირებული ვალდებულებების ლარში გამოსახული მოცულობის ზრდამ განაპირობა. უცხოურ ვალუტაში დენომინირებული გრძელვადიანი ვალდებულებებიდან წმინდა სავალუტო დანაკარგები ან მოგება შინაარსობრივად მხოლოდ მისი დაფარვის თარიღის დადგომის მომენტისთვის არის არსებითი. მიმდინარე პერიოდის მოგება-ზარალის ანგარიშგებაში მისი ასახვა კი ფინანსური აღრიცხვის სტანდარტებითაა განპირობებული და გარკვეულწილად „ხელოვნური“ მუხლია[4]. თუმცა 2015 წლიდან მოყოლებული, ლარის გამყარების ტენდენცია შესამჩნევი არ ყოფილა, შესაბამისად დაფიქსირებული ზარალი ფაქტობრივადაც რეალიზდება ფულადი ნაკადების გადინების სახით.
რაც შეეხება 2017 წელს დაფიქსირებულ 482 მლნ ლარიან ზარალს, მოცემულ მაჩვენებელს საპარტნიორო ფონდის მფლობელობაში არსებული ორი კომპანიის საქართველოს რკინიგზისა და სახელმწიფო ელექტროსისტემის ფინანსური მაჩვენებლები განაპირობებს. 2017 წელს რკინიგზისა და სახელმწიფო ელექტროსისტემის ზარალმა შესაბამისად 354 და 320 მლნ ლარი შეადგინა. მოცემული კომპანიების მართვაში საპარტნიორო ფონდი არ მონაწილეობს და არსებულ რეალობაში მათზე ეფექტური კონტროლის განხორციელების შესაძლებლობაც, მფლობელობის მიუხედავად, პრაქტიკულად არ გააჩნია. შესაბამისად, თეორიულად საპარტნიორო ფონდის მენეჯმენტი ამ კომპანიების ზარალზე პასუხისმგებელი არ არის. რკინიგზისა და სახელმწიფო ელექტროსისტემის ზარალის გათვალისწინების გარეშე კი საპარტნიორო ფონდის მოგება 2017 წელს დადებითია და 192 მლნ ლარს შეადგენს.
თავისთავად რკინიგზისა და სახელმწიფო ელექტროსისტემის ზარალის განმაპირობებელი ფაქტორებიც სპეციფიკურია. მოცემულ კომპანიებში 2017 წლის ზარალის ოდენობა ძირითადად განაპირობა აუდიტორული კომპანიის მიერ აქტივების ჩამოფასების ოპერაციამ. კონკრეტულად, საქართველოს რკინიგზის შემთხვევაში აუდიტორული კომპანია KPMG-ს მიერ ფუჭ აქტივად იქნა აღიარებული 382.6 მლნ ლარის 2010-2012 წლებში წარმოებული მშენებლობა[5] (შემოვლითი რკინიგზის პროექტი), ხოლო საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის შემთხვევაში 250.1 მლნ ლარით ჩამოფასდა ელექტრო გადამცემი ხაზების ღირებულება, შემცირებული დატვირთვის მიზეზით[6]. მოცემულ საკითხზე იხ. ფაქტ-მეტრის კვლევები (ბმული1; ბმული2).
[1] 2017 წელს 5 მლრდ ლარზე მეტი კაპიტალდაბანდების მქონე 236-მა ორგანიზაციამ მთავრობის სასარგებლოდ დივიდენდის სახით, მხოლოდ 300 000 ლარი გადაიხადა
[2] იგულისხმება ბოლო წლები რომელთა შესახებ ფინანსური მაჩვენებლები ცნობილია, კერძოდ 2014-2017 წლები
[3] ლარის გაცვლითი კურსის მნიშვნელოვანი შემცირების შედეგად
[4] დავალიანების კურსის ცვლილების მიზეზით გადაანგარიშების შედეგად წარმოშობილი ფინანსური ხარჯები არ არის მონეტარული უშუალოდ დაფიქსირების პერიოდში და რეალიზდება ვალდებულების დაფარვის მომენტში არსებული მდგომარეობის გათვალისწინებით. ლარის კურსის გამყარების შემთხვევაში ფაქტობრივი გასავალი შემცირდება, შემდგომი გაუფასურების გაგრძელების შემთხვევაში კი, გაიზრდება გამავალი ნაკადებიც
[5] ზარალი ბუღალტრულად იქნა აღიარებული 2017 წელს, მაგრამ ქრონოლოგიურად არ განეკუთვნება ამ პერიოდს
[6] აქტივის შემცირებული დატვირთვა ამცირებს მომავალში მისი გამოყენებით მისაღებ ფულად ნაკადებს, შესაბამისად ეკონომიკური პრინციპის გათვალისწინებით, მცირდება თავად აქტივის დღევანდელი ღირებულებაც

Resume: Currently, the Partnership Fund’s financial indicators are available only up until 2017. In 2014-2017 (the last four years), the company registered losses only in 2015 and 2017 in the amounts of GEL 190 million and GEL 482 million, respectively for these years. The total losses for four years constitute GEL 523 million. It is to be presumed that the MP added up the figures of the loss years alone in order to get the GEL 700 million loss he mentions in his statement. However, his approach is incorrect and this figure is also imprecise. It should be GEL 671.4 million.
Whilst interpreting financial performance, of note is that losses occurred in those companies in 2016 (Georgian Railway and State ElectroSystem), in which the Partnership Fund lacks an effective control mechanism. If the losses vis-à-vis- Georgian Railway and State ElectroSystem had been excluded, the Partnership Fund’s performance in 2017 would have been positive with GEL 192 million in profits.
Therefore, the net loss in the Partnership Fund’s accounting documents is stipulated by an objective reason independent from its management and inveighing in a manner as formulated in the MP’s statement is inappropriate. However, certain questions are raised[1] in regard to the efficiency of state enterprises, including the Partnership Fund, and the spirit of the MP’s statement is right in this regard.
Of additional note is that that apart from the possible inefficiency of management, the financial performance of these companies is negatively affected by the political decisions of the Government of Georgia which are economically unjustified but bear social importance. This includes measures to keep tariffs on utilities (for instance, the subsidy for the natural gas tariff). The appropriateness of this policy raises questions but discussing this issue certainly implicates ideological stances in regard to the role of the state. Therefore, FactCheck does not involve itself in this discussion.
Independent MP, Levan Koberidze, whilst speaking about the inefficiency of state enterprises, mentioned that the Partnership Fund had been making a loss for four years. The loss exceeds GEL 700 million and this instrument, which the government has for stimulating the economy, has been operating at loss over the course of four years.
The Partnership Fund was established in 2011 as a result of the consolidation of large state-owned transport, energy and infrastructure enterprises. Theoretically, the goal of the Partnership Fund’s existence is to use dividends received from highly profitable, large state enterprises (railway, electrosystem, Georgian Oil and Gas Corporation) to provide funding for investment projects and stimulate the economy. In accordance with 2017’s financial statement, the Partnership Fund is in the full or shared ownership of 42 entities of different profiles. Graph 1 demonstrates the Partnership Fund’s consolidated financial indicators. Currently, the Partnership Fund’s financial indicators are available only up until 2017 whilst 2018’s financial statement will be published by the end of this year.
Graph 1: Partnership Fund’s Revenue and Profit (GEL Million)
Source: Financial Statements of Respective Years
As illustrated by the graph, of the last[2] four accounting periods, the Partnership Fund registered losses only in 2015 and 2017. The total loss in the four-year period constitutes GEL 522.6 million. It is to be presumed that the MP added up the figures for the loss-making years only which in total constitutes GEL 671.4 million. However, whilst speaking about the Partnership Fund’s financial performance, it is important is to analyse not only the final result but also the factors stipulating the results in order to get a comprehensive picture.
In the case of 2015, the Partnership Fund’s operating profit is positive and constitutes GEL 331 million whilst the final result of the GEL 190 million loss is stipulated by the so-called “accounting reason;” that is, significantly increased financial expenses. In itself, the main reason behind the growth of financial expenses is the losses incurred from currency operations[3] in the given period which in turn were stipulated by a growth of USD-denominated obligations converted to GEL. Net currency losses or profits from foreign currency denominated long-term obligations in essence bear importance only when their payments are due whilst putting the current loss-profit figures in accounting documents is stipulated by financial accounting standards and is somehow an “artificial” article.[4] However, since 2015 there has not been a visible trend of GEL appreciation and, therefore, the registered loss is in fact materialised in the form of money outflows.
In regard to the GEL 482 million loss registered in 2016, this figure is stipulated by the financial performance of Georgian Railway and State ElectroSystem, both owned by the Partnership Fund. The losses of Georgian Railway and State ElectroSystem in 2017 constituted GEL 354 million and 320 million, respectively. The Partnership Fund is not involved in the management of the aforementioned companies and despite being the owner of them, it does not have the capability to exert effective control. Therefore, theoretically, the management of the Partnership Fund is not responsible for the losses of the aforementioned companies. If we exclude the losses of Georgian Railway and State ElectroSystem, the Partnership Fund’s performance 2017 will be positive with GEL 192 million in profits.
The factors stipulating the losses in Georgian Railway and State ElectroSystem are also specific. The amount of loss in the aforementioned companies was largely stipulated by the asset devaluation operation by audit companies. In particular, in the case of Georgian Railway, the KPMG audit company recognised the GEL 382.6 million in construction [5] in 2010-2012 (the bypass railway project) as a wasted asset whilst in the case of Georgia’s State ElectroSystem, the value of energy transmission lines was devalued by GEL 250.1 million because of a decreased capacity.[6] See FactCheck’s research studies on this topic (link 1; link 2).
[1] In 2017, only GEL 300,000 was paidto the budget as a dividend by 236 organisations with more than GEL 5 billion in total capital investment.
[2] Referring to the last years where financial indicators are available. In particular, 2014-2017.
[3] As a result of a significant decrease in the GEL exchange rate.
[4] Financial expenses which arise as a result of a re-calculation of debt because of changes in the exchange rate are not of monetary form immediately when they arise. These expenses are incurred in compliance with the situation at the time when payment is due. In the case of an appreciation of the GEL exchange rate, the actual expenses will decrease whilst in the case of a further depreciation, the money outflow will also increase.
[5] The loss was recognised in 2017 but chronologically was not incurred in the same year.
[6] The decreased capacity of an asset in turn decreases the amount of money flow which is to be received by the exploitation of that asset. Therefore, given the economic principle, the asset’s current value also decreases.