21 ნოემბრიდან, მთავრობის 520-ე დადგენილებით, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ფარგლებში მაღალტექნოლოგიურ და ძვირადღირებულ სამედიცინო სერვისებზე, როგორიცაა: კარდიოლოგია, კარდიოქირურგია, არითმოლოგია და რეანიმაციული მომსახურეობა, ტარიფები გათანაბრდა.
ძვირადღირებულ სამედიცინო მომსახურებაზე ტარიფების შემცირება/გათანაბრება საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ხარჯებს დროებით შეაკავებს. თუმცა 520-ე დადგენილებამ შესაძლოა, საფრთხე შეუქმნას დარგის - მაღალტექნოლოგიური კარდიოლოგიის განვითარებას. ამასთან, აღნიშნული ცვლილება მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე გაწეული ხარჯების შემცირებას და ხარისხიანი სამედიცინო მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობას ვერ უზრუნველყოფს.
სამედიცინო დაწესებულებები აცხადებენ, რომ 520-ე დადგენილებით განსაზღვრული ტარიფები სამედიცინო მომსახურების თვითღირებულებაზე ნაკლებია. მათი განცხადებით, ტარიფების განხილვა არც დარგობრივ ასოციაციებთან და არც კლინიკებთან არ მომხდარა. სამედიცინო დაწესებულებები დადგენილი ტარიფების გადახედვას მოითხოვენ. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მათივე განმარტებით, გარდაუვალია სამედიცინო მომსახურების ხარისხის გაუარესება და მაღალკვალიფიციური კადრების საზღვარგარეთ გადინება.
ამა თუ იმ სამედიცინო მომსახურებაზე განსხვავებულ ფასს სამედიცინო მომსახურების ხარისხი და სამედიცინო პერსონალის კვალიფიკაცია განაპირობებს. შესაბამისად, ერთიანი ტარიფის დაწესება ყველა კლინიკისთვის არამართებულია. თუმცა კლინიკები არა ტარიფების გათანაბრებას, არამედ ტარიფების შემცირებას აპროტესტებენ. კლინიკების მიერ გავრცელებულ ღია წერილში აღნიშნულია, რომ მაგალითად, არითმოლოგიის შემთხვევაში, საიმპლანტაციო აპარატის ღირებულება დადგენილ ტარიფზე უფრო ძვირია. ლოგიკურია, რომ ტარიფების შემცირება საფრთხეს უქმნის კარდიოლოგიის დარგის განვითარებას. კლინიკები შეეცდებიან ხარჯების შემცირებას, რაც პირდაპირ აისახება სამედიცინო მომსახურების ხარისხზე.
ჯანდაცვის სამინისტროს განმარტებით, განსაზღვრული ტარიფები არ ითვალისწინებს იმ მომსახურების ხარჯებს, რომლებიც სამედიცინო აუცილებლობით არ არის განპირობებული (კონკრეტული ექიმის არჩევა; VIP ოთახი, და სხვა), რადგან მათ საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა არ აფინანსებს. დიდი ალბათობით, კლინიკები გაზრდიან იმ მომსახურების ტარიფებს, რომელსაც პაციენტი საკუთარი ჯიბიდან იხდის.
ჯანდაცვის მინისტრმა ეკატერინე ტიკარაძემ განაცხადა, რომ მისთვის მიუღებელია ჯანდაცვა განიხილოს, როგორც მომგებიანი ბიზნესი. ამასთან დაკავშირებით უნდა ითქვას, რომ თუ ქვეყანაში ჯანდაცვის ბაზარს არ განვიხილავთ, როგორც მომგებიანი ბიზნესს, მაშინ მინიმუმ, ვერ მოხდება დარგის ტექნოლოგიური განვითარება, ასევე შეუძლებელი იქნება მაღალკვალიფიციური კადრების მოზიდვა ან/და შენარჩუნება.
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის გამოწვევები
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ამოქმედებიდან ექვსი წლის შემდეგ, მისი ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევა კვლავ პროგრამის ხარჯების მართვაა. გასული წლების სტატისტიკური მონაცემები აჩვენებს, რომ სახელმწიფო საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ხარჯების შეკავებას ვერ ახერხებს. პროგრამის გეგმიური ბიუჯეტი ყოველწლიურად იზრდება, თუმცა ის ყოველ წელს დეფიციტურია (იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატია).
მიმდინარე წელს საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ხარჯმა უკვე გადააჭარბა წლიურ ბიუჯეტს. 2019 წელს საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის დაფინანსება 754 მლნ ლარით განისაზღვრა, სახელმწიფო ხაზინის 12 დეკემბრის ოპერატიულიმონაცემებით კი საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ხარჯმა 757.6 მლნ ლარი შეადგინა. სახელმწიფოს კლინიკების მიმართ დავალიანება აქვს დაგროვილი. კლინიკები აცხადებენ, რომ საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ფარგლებში მისაღებ თანხებს 5-6 თვის დაგვიანებით იღებენ. ტარიფების გათანაბრებით, სახელმწიფო ცდილობს საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ხარჯები შეაკავოს. თუმცა აღნიშნული ცვლილება, როგორც აღვნიშნეთ, ჯანდაცვის სექტორში ახალ გამოწვევებს ქმნის.
აღსანიშნავია, რომ ხარჯების ოპტიმიზაციის მიზნით, 2017 წელს საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში მნიშვნელოვანი ცვლილებები განხორციელდა და შემოსავლების მიხედვით დიფერენცირებული დაზღვევის პაკეტები ამოქმედდა (იხილეთ „ფაქტ-მეტრის" სტატია). თუმცა საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის მზარდი ხარჯების შეკავება მაინც ვერ მოხერხდა. საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის შემოღებით ჯანდაცვის პოლიტიკაში ორი მნიშვნელოვანი ცვლილება განხორციელდა: პირველი, მიზნობრიობის პრინციპი საყოველთაობის პრინციპმა ჩაანაცვლა და მეორე, შეიცვალა დაფინანსების წესი. ჯანმრთელობის დაზღვევის სახელმწიფო პროგრამებს 2013 წლამდე კერძო სადაზღვევო კომპანიები ახორციელებდნენ. საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის განმახორციელებელი კი სოციალური მომსახურების სააგენტოა. საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამას სახელმწიფო პირდაპირი წესით აფინანსებს, შესაბამისად დაზღვევასთან დაკავშირებული ფინანსური რისკებიც სახელმწიფო ბიუჯეტზე მოდის. ფაქტია, რომ სახელმწიფო ვერ ახერხებს პროგრამის ხარჯების მართვას.
ჯანდაცვაზე მოსახლეობის დანახარჯები
საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამამ ვერ შეძლო მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე გაწეული დანახარჯების შემცირება, რაც მის არაეფექტიანობაზე მიუთითებს. 2017 წლის ჯანმრთელობის ეროვნული ანგარიშის თანახმად, ჯანდაცვის დანახარჯების 55%-ს მოსახლეობა კვლავ საკუთარი ჯიბიდან იხდის. 2012-2017 წლებში ჯანდაცვის მთლიან დანახარჯებში ჯიბიდან გადახდების წილი მნიშვნელოვნად შემცირდა, თუმცა ეს განპირობებული იყო არა მოსახლეობის დანახარჯების შემცირებით, არამედ ჯანდაცვაზე სახელმწიფო დანახარჯების გაზრდით.
Unicef-ის „მოსახლეობის კეთილდღეობის“ კვლევები აჩვენებს, რომ მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე გაწეული დანახარჯები გაიზარდა, რაც ძირითადად მედიკამენტებზე ფასების ზრდით არის გამოწვეული. ასევე, მნიშვნელოვნად გაიზარდა იმ შინამეურნეობების რაოდენობა, ვისთვისაც ჯანდაცვაზე გაწეული ხარჯები კატასტროფულად მაღალი იყო. 2017 წელს, 2015 წელთან შედარებით, ჯანდაცვაზე მოსახლეობის დანახარჯები საშუალოდ 16.4%-ით გაიზარდა. 2015 წელს 2013 წელთან შედარებით, მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე გაწეული ხარჯები კი 31%-ით გაიზარდა.
სამედიცინო სერვისებზე გათანაბრებული ტარიფები, მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე გაწეულ დანახარჯებს ვერ შეამცირებს. დიდი ალბათობით გაიზრდება იმ სამედიცინო მომსახურების ფასები, რომელზეც 520-ე დადგენილება არ ვრცელდება. ამასთან თუ გავითვალისწინებთ მედიკამენტების ფასების ზრდას, რომელიც ჯანდაცვის დანახარჯებში მნიშვნელოვან წილს იკავებს, შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე გაწეული დანახარჯები კიდევ უფრო გაიზრდება.

Equalised Tariffs and New and Old Challenges of the Healthcare System
Medical establishments demand a revision of the set tariffs and otherwise, they clarify, a deterioration of medical service quality and a drainage of highly qualified personnel going abroad would be inevitable
17/12/2019
Since 21 November 2019, pursuant to Resolution 520 of the Government of Georgia, tariffs on high-tech and costly medical services, such as cardiology, cardiac surgery, arrhythmology and reanimation services, have been equalised as part of the Universal Healthcare Programme.
The decrease/equalisation of tariffs on costly medical services will temporarily put a cap on the Universal Healthcare Programme’s expenses. However, Resolution 520 might threaten the development of the high-tech cardiology field. In addition, the aforementioned change cannot ensure the reduction of the population’s healthcare expenses and their affordability of quality healthcare.
Medical establishments state that the tariffs set by Resolution 520 are less than the cost of the medical services. They add that a discussion on tariffs has not taken place either with the sectoral association or with the clinics. Medical establishments demand a revision of the set tariffs and otherwise, they clarify, a deterioration of medical service quality and a drainage of highly qualified personnel going abroad would be inevitable.
Different prices on this or that medical service are stipulated by the quality of medical care and the qualification of medical personnel. Therefore, the imposition of a single tariff for all clinics is not appropriate. However, clinics are protesting against a tariff reduction and not against a tariff equalisation. An open letter, authored by the clinics, reads that for instance, in the case of arrythmology, the cost of implanting a device is higher as compared to the set tariff. It is logical that reduced tariffs endanger the development of the cardiology field. Clinics will try to decrease expenses which would be directly reflected on the quality of medical care.
As clarified by the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia, the set tariffs do not envision expenses for such services which are not stipulated by a medical emergency (selection of a particular doctor, VIP room, etc.) because the Universal Healthcare Programme does not provide funding to them. Most probably, clinics will increase tariffs for such services which are paid out of the patients’ own pockets.
The Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs, Ekaterine Tikaradze, stated that it is unacceptable for her to look at healthcare as a profitable business.
If we do not consider the healthcare market in the country as a profitable business, then, at least, there would be no technological development of the field and it would be impossible to attract or/and keep highly qualified personnel.
Challenges of the Universal Healthcare Programme
After six years since launching the Universal Healthcare Programme, one of its biggest challenges still remains the management of its expenses. The statistical data of the previous year indicate that the government is unable to cap the expenses of the Universal Healthcare Programme. The government’s planned budget increases annually, although every year it is running a deficit (see FactCheck’s article).
This year, the Universal Healthcare Programme’s expenses have already exceeded the annual budget. In 2019, funding for the Universal Healthcare Programme was GEL 754 million whilst according the State Treasury’s operative data on 12 December 2019, the expenses of the Universal Healthcare Programme amounted to GEL 757.6 million. The government has accumulated debt of the clinics. The clinics say that the money they receive as part of the Universal Healthcare Programme comes with five-to-six month delay.
By equalising the tariffs, the government seeks to cap the expenses of the Universal Healthcare Programme; however, this change, as mentioned previously, provides new challenges in the healthcare sector.
Of note is that in order to minimise expenses, important changes were enacted in the Universal Healthcare Programme in 2017 and differentiated health insurance packages, based on income, have been introduced (see FactCheck’s article). However, it was not enough to cap the Universal Healthcare Programme’s growing expenses.
The launch of the Universal Healthcare Programme marked two important changes in the healthcare policy:  first, a universal principle replaced a target principle and second, the funding rule was altered. Until 2013, state health insurance programmes were run by private insurance companies and the Social Service Agency is the one which runs the Universal Healthcare Programme. The government provides direct funding to the Universal Healthcare Programme and, therefore, financial risks associated with insurance are on state budget, too. It is a fact that the government is unable to manage the programme’s expenses.
Population’s Healthcare Expenditures
The Universal Healthcare Programme failed to reduce the population’s healthcare expenditures which points to its inefficiency.
In accordance with the 2017 National Health Report, the population still pays 55% of their healthcare expenditures out of their own pockets. In 2012-2017, the share of out-of-pocket payments in the total healthcare expenditures dropped significantly, although this was stipulated not by but by increased government funding for healthcare and not the decreased expenses of the population.
UNICEF’s population welfare reports show that the population’s healthcare expenditures have increased which is largely stipulated by increased prices on medication. In addition, the number of those households with a catastrophic health expenditure rate has also increased.
In 2017, the population’s healthcare expenditures increased by 16.4% on average as compared to 2015. In 2015, the population’s healthcare expenditures increased by 31% as compared to 2013.
Equalised tariffs on medical services cannot reduce the population’s healthcare expenses. Most likely, prices will increase on those medical services which are beyond the scope of Resolution 520. In addition, given the growth of prices on medication which occupies a large portion in healthcare expenses, it is possible to assume that the population’s healthcare expenses will increase further.