ივანე მაჭავარიანი: ვალის 80% დენომინირებულია უცხოურ ვალუტაში, რაც კიდევ უფრო მოწყვლადს ხდის 60%-იან [კანონით გათვალისწინებული ზღვრის] ნიშნულს.
რეზიუმე: 2012-2020 წლებში, მთავრობის ვალის უცხოურ ვალუტაში დენომინირებული მაჩვენებელი ვალის დაახლოებით 80%-ს შეადგენდა, ხოლო ეროვნულ ვალუტაში დენომინირებული მაჩვენებელი დაახლოებით 20%-ს. ასევე, 2012-2020 წლის განმავლობაში, საგარეო ვალის წილი მთავრობის მთლიან ვალთან მიმართებით, შემცირების ტენდენციით ხასიათდება.
ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ კანონის შესაბამისად მთავრობის ვალის მთლიან შიდა პროდუქტთან შეფარდება 60%-ს არ უნდა აღემატებოდეს. ამავდროულად, პანდემიით გამოწვეული საგანგებო მდგომარეობის შემოღება, მთავრობას უფლებას აძლევს, ვალისა და დეფიციტის მაჩვენებლები, 3 წლის განმავლობაში, კანონით დადგენილ ზღვარს აღემატებოდეს. ფინანსთა მინისტრი, სწორედ აღნიშნულ ზღვარზე საუბრობს. ნოემბრის მონაცემებით, მთავრობის ვალი მოსალოდნელი მშპ-ს 59.4%-ს შეადგენს, თუმცა ფარდობითი მაჩვენებლის 60%-ზე გადაცილებაა დაგეგმილი.
ლარის კურსის მნიშვნელოვანი მერყეობა და გაუფასურება დოლართან მიმართებით, საქართველოში პრობლემას, დაახლოებით 2014 წლიდან წარმოადგენს. აღნიშნულ წელთან შედარებით, ლარი თითქმის ორჯერ არის გაუფასურებული. შესაბამისად, უცხოურ ვალუტაში გამოსახული ვალის მაღალი ნიშნულიდან გამომდინარე, მომავალი სავალუტო რყევების/გაუფასურების პირობებში საგარეო ვალის მაჩვენებლის სტაბილურობას მნიშვნელოვანი საფრთხე ექმნება, იმ თეორიულ შემთხვევაშიც კი, თუ უცხოურ ვალუტაში გამოსახული საგარეო ვალის მოცულობა არ გაიზარდა.
საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, ივანე მაჭავარიანმა განაცხადა: „ვალის 80% დენომინირებულია უცხოურ ვალუტაში, რაც კიდევ უფრო მოწყვლადს ხდის 60% [კანონით გათვალისწინებული ზღვრის] ნიშნულს“.
მთავრობის ვალი ბოლო წლების განმავლობაში მუდმივად აქტუალურ საკითხს წარმოადგენს. ინტერესი განსაკუთრებით ახალ კორონავირუსთან დაკავშირებული პანდემიის პირობებში გაიზარდა. მთავრობის ვალი შიდა, ეროვნულ ვალუტაში გამოსახული და საგარეო, შესაბამისად, უცხოურ ვალუტაში გამოსახული ვალისგან შედგება. 2020 წლის მიმდინარე მონაცემებით (ნოემბრის), მთავრობის მთლიანი ვალი დაახლოებით 29.3 მლრდ ლარს შეადგენს, მათ შორის, შიდა ვალი - დაახლოებით 6 მლრდ ლარს, ხოლო საგარეო ვალი - 23.2 მლრდ ლარს. აღსანიშნავია, რომ 2019 წელთან შედარებით, მთავრობის მთლიანი ვალის აბსოლუტური მაჩვენებელი 9.4 მლრდ ლარით გაიზარდა, მათ შორის, შიდა ვალის მოცულობა - 1.8 მლრდ ლარით, ხოლო საგარეო ვალის მოცულობა 7.5 მლრდ ლარით გაიზარდა.
გრაფიკი 1: მთავრობის ვალი 2012-2020 (ნოემბერი) წლებში
წყარო: ფინანსთა სამინისტრო, საქსტატი
მთავრობის ვალის დინამიკის მიმოხილვისას, გასათვალისწინებელი ასპექტი ლარის გაცვლითი კურსის დოლართან მიმართებით მერყეობაა. კერძოდ, კურსის ცვლილებისას, პერიოდის ბოლოს ახალი კურსით გადაიანგარიშება არა მხოლოდ ვალის ნაზრდი პერიოდში (აღებული ვალი წელიწადში), არამედ მოცემული მონაკვეთისათვის აკუმულირებული ვალის ნაშთიც (წარსულში აღებული ვალის გადაუხდელი ნაწილი). ბოლო წლების განმავლობაში, მთავრობის და სახელმწიფო ვალის ზრდა მნიშვნელოვანწილად წარსულში დაგროვილი ვალის ნაშთის ახალი კურსის შესაბამისად გადაანგარიშებამ გამოიწვია. მთავრობის მთლიანი სახელმწიფო ვალის ზრდა, ძირითადად სახელმწიფო საგარეო ვალის ზრდაზე მოდის. მთავრობის ვალში, შიდა და საგარეო ვალის პროცენტული თანაფარდობა, გრაფიკ 2-ზე არის წარმოდგენილი. ფინანსთა მინისტრის განცხადების შესაბამისად, 2012-2020 წლებში, მთავრობის ვალის უცხოურ ვალუტაში დენომინირებული მაჩვენებელი დაახლოებით 80%-ს შეადგენდა, ხოლო ეროვნულ ვალუტაში დენომინირებული მაჩვენებელი, დაახლოებით 20%-ს.
გრაფიკი 2: ეროვნულ და უცხოურ ვალუტაში არსებული (გრაფიკზე, გამოსახული ლარში) დენომინირებულ მთავრობის ვალდებულებების პროცენტული თანაფარდობა 2012-2020 (ნოემბერი) წლებში
ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ კანონის შესაბამისად, მთავრობის ვალის მთლიან შიდა პროდუქტთან შეფარდება 60%-ს არ უნდა აღემატებოდეს. ამავდროულად, პანდემიით გამოწვეული საგანგებო მდგომარეობის შემოღება, მთავრობას უფლებას აძლევს, ვალისა და დეფიციტის მაჩვენებლები, 3 წლის განმავლობაში, კანონით დადგენილ ზღვარს აღემატებოდეს. ფინანსთა მინისტრი, სწორედ აღნიშნულ ზღვარზე საუბრობს. ლარის კურსის მნიშვნელოვანი მერყეობა და გაუფასურება დოლართან მიმართებით, საქართველოში პრობლემას წარმოადგენს დაახლოებით 2014 წლიდან. შესაბამისად, საგარეო ვალის მაჩვენებლის სტაბილურობას, უცხოურ ვალუტაში გამოსახული საგარეო ვალის მაღალი ნიშნულიდან გამომდინარე, მნიშვნელოვანი საფრთხე ექმნება. ნოემბრის მონაცემებით, მთავრობის ვალი მოსალოდნელი მშპ-ს 59.4%-ს შეადგენს, თუმცა დაგეგმილია ფარდობითი მაჩვენებლის 60%-ზე გადაცილება. თავდაპირველად, პანდემიამდე დაგეგმილ ბიუჯეტში, 2020 წლის მთავრობის ვალის საპროგნოზო მაჩვენებელი მშპ-თან 45%-ს შეადგენდა. მომავალში, ლარის კურსის კიდევ უფრო გაუფასურებამ, შესაძლოა, მთავრობის ვალის მაჩვენებლის კიდევ უფრო მეტად ზრდა გამოიწვიოს. ვალუტის კურსით გამოწვეული ეფექტის საილუსტრაციოდ, გრაფიკ 3-ზე საქართველოს მთლიანი სახელმწიფო ვალი[1] ლარში და აშშ დოლარშია წარმოდგენილი. აღნიშნულ პერიოდში, აშშ დოლარში გამოსახული სახელმწიფო საგარეო ვალი დაახლოებით 2.9 მლრდ დოლარით გაიზარდა, ხოლო ეროვნულ ვალუტაში გამოსახული ანალოგიური მაჩვენებელი - 16.6 მლრდ ლარით.

Ivane Machavariani:  “Eighty percent of the debt is denominated in foreign currency which makes the [legally allowed limit of a] 60% threshold even more vulnerable.”
In 2012-2020, the foreign currency-denominated government debt constituted nearly 80% of the debt whilst the national currency-denominated debt was approximately 20%. In addition, the foreign debt to total government debt ratio has been declining over the course of 2012-2020.
According to the Law of Georgia on Economic Freedom, the government debt to GDP ratio should not exceed 60%. At the same time, the imposition of the pandemic-induced state of emergency allows the government to have debt and deficit figures above the legally prescribed thresholds for three years. The Minister of Finance was referring to that threshold. As of November 2020, the government debt constituted 59.4% of the estimated GDP, although it is planned that this ratio will rise above 60%.
The substantial fluctuation of the GEL exchange rate and its depreciation vis-à-vis USD has been a problem in Georgia since 2014. As compared to that year, GEL has depreciated nearly twofold. Therefore, given the large amount of foreign currency-denominated debt, the stability of foreign debt figure will face significant challenges in the case of future currency fluctuation/depreciation and this will theoretically hold true even if the foreign currency-denominated debt does not increase.
The Minister of Finance of Georgia, Ivane Machavariani, stated:  “Eighty percent of the debt is denominated in foreign currency which makes the [legally allowed limit of a ]60% threshold even more vulnerable.”
The government debt has always been a pressing issue in the past years and interest in this issue was especially raised amid the novel coronavirus-induced pandemic. The government debt includes the national currency-denominated debt and the foreign debt denominated in foreign currency. As of the available data in 2020 (November), the total government debt constitutes nearly GEL 29.3 billion, including nearly GEL 6 billion in domestic debt and GEL 23.2 billion in foreign debt. Of note is that the government debt in absolute numbers increased by GEL 9.4 billion as compared to 2019 with the domestic debt increasing by GEL 1.9 billion and foreign debt increasing by GEL 7.5 billion.
Graph 1:  Government Debt in 2012-2020 (*-November)
Source:  Ministry of Finance, National Statistics Office of Georgia
The GEL exchange rate fluctuation vis-à-vis USD has to be taken into account whilst analysing the government debt dynamic. In particular, after changes in the exchange rate the new exchange rate is applied for the calculation of not only the added debt in a period (debt taken in one year) but the balance figure of the debt previously accumulated (the unpaid part of the debt taken in the past). Therefore, the growth of the government debt was largely stipulated by a recalculation of the previously accumulated debt balance in accordance with the new exchange rate. The growth of the total government debt is largely stipulated by the growth of the foreign debt. Graph 2 shows a percentage ratio of the domestic and the foreign debt as part of the total government debt. In accordance with the statement of the Minister of Finance, the foreign currency-denominated government debt constituted nearly 80% of the debt in 2012-2020 whilst the national currency-denominated debt was approximately 20%.
Graph 2:  Percentage Ratio of Government Obligations Denominated in National and Foreign Currency (Shown in GEL at Graph) in 2012-2020 (*-November)
According to the Law of Georgia on Economic Freedom, the government debt to GDP ratio should not exceed 60%. At the same time, the imposition of the pandemic-induced state of emergency allows the government to have debt and deficit figures above the legally prescribed thresholds for three years. The Minister of Finance was referring to that threshold. The substantial fluctuation of the GEL exchange rate and its depreciation vis-à-vis USD has been a problem in Georgia since 2014. Therefore, the stability of the foreign currency-denominated debt comes under significant pressure given the large amount foreign currency-denominated debt. As of November 2020, the government debt constituted 59.4% of the estimated GDP, although this ratio is planned to rise above 60%. In accordance with the initial version of the budget adopted prior to the outbreak of the pandemic, the forecasted government debt to GDP ratio was 45%. A further depreciation of the GEL exchange rate in the future may lead to a further growth of the government debt.