გიორგი ვაშაძე: თქვენი პრემიერობიდან მეორე პრემიერობამდე საქართველოს რკინიგზამ მილიარდ 200 მილიონი ლარი ზარალი დააგროვა
რეზიუმე: საქართველოს რკინიგზის წმინდა მოგება კრიზისულ 2008-2009 წლებში შემცირების ტენდენციით ხასიათდება. შემდგომ პერიოდში აღნიშნული მონაცემი უკვე ზრდის ტენდენციას ინარჩუნებს და მაქსიმუმს 2011 წელს (174 მლნ ლარი) აღწევს. 2012 წელს მაჩვენებელი 97 მლნ ლარამდე მცირდება. მომდევნო 2013, 2014 წლებში მომგებიანობის შემცირების ტენდენცია ნარჩუნდება. უკვე 2015 წელს კი, საქართველოს რკინიგზის წმინდა მოგება, 2007 წლის შემდეგ პირველად უარყოფითი ხდება, ანუ რკინიგზა ზარალზე გადის. 2016 წელს წმინდა მოგება 65 მლნ ლარი იყო. 2017-2018 წლებში ზარალმა შესაბამისად 354 და 717 მლნ ლარი შეადგინა. საქართველოს რკინიგზას ზარალი 2019 და 2020 წლებშიც უფიქსირდება. ასევე უარყოფითია მიმდინარე წლის 3 თვის მონაცემიც.
გიორგი ვაშაძის მიერ დასახელებულ საანგარიშო პერიოდში - 2014 წლიდან დღემდე, 2014 და 2016 წლების გარდა, რკინიგზას ყოველწლიურად ზარალი უფიქსირდება და ამ ზარალის ჯამური მაჩვენებელი 1.2 მლრდ-ს მართლაც აღემატება. თუმცა აღსანიშნავია, რომ საქართველოს რკინიგზის ბოლო წლების ზარალი გარკვეულწილად თბილისის შემოვლითი რკინიგზის პროექტის აქტივების გაუფასურებამ (382.6 მლნ ლარი) განაპირობა, ამ ხარჯის გარეშე 2017 წელს რკინიგზის მოგება 28.5 მლნ ლარს შეადგენს. შინაარსობრივად, აღნიშნული 382.6 მლნ ზარალი არ არის დაკავშირებული რკინიგზის საქმიანობასთან უშუალოდ 2017 წელს და არც ამ სახსრების გახარჯვა მომხდარა მოცემულ პერიოდში (პროექტის განხორციელება 2010 წელს დაიწყო და გრძელდებოდა 2013 წლამდე). 2018 წლის შემთხვევაშიც ზარალის ძირითადი განმაპირობებელი ისევ აქტივების გაუფასურებაა, თუმცა 2017 წლისგან განსხვავებით აღნიშნული გაუფასურება სწორედ ბოლო წლებში არსებითად გაუარესებულ საოპერაციო მაჩვენებლებს უკავშირდება.
გაანალიზებული მონაცემებიდან გამომდინარე, პოლიტიკოსის განცხადება ბუკვალურად რეალობას შეესაბამება, თუმცა სრული სურათის წარმოსაჩენად საჭიროა, დამატებითი ინფორმაციის მიწოდება. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით გიორგი ვაშაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
საქართველოს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე პოლიტიკური პლატფორმა „სტრატეგია აღმაშენებლის“ ლიდერმა გიორგი ვაშაძემ საქართველოს რკინიგზის შესახებ პრემიერს მიმართა და აღნიშნა: „თქვენი პრემიერობიდან მეორე პრემიერობამდე საქართველოს რკინიგზამ მილიარდ 200 მილიონი ლარი ზარალი დააგროვა“.
ირაკლი ღარიბაშვილი საქართველო პრემიერ-მინისტრი პირველად 2013 წლის 20 ნოემბერს გახდა და აღნიშნულ თანამდებობას 2015 წლის 30 დეკემბრამდე იკავებდა. მეორედ პრემიერის თანამდებობას ირაკლი ღარიბაშვილი მიმდინარე წლის თებერვლიდან იკავებს.
რაც შეეხება საქართველოს რკინიგზის ფინანსურ მაჩვენებლებს, ბოლო წლების განმავლობაში ის შემდეგნაირია:
გრაფიკი 1: საქართველოს რკინიგზის ფინანსური მაჩვენებლები ( მლნ ლარი)
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, ორგანიზაციის წმინდა მოგება კრიზისულ 2008-2009 წლებში შემცირების ტენდენციით ხასიათდება. შემდგომ პერიოდში აღნიშნული მონაცემი უკვე ზრდის ტენდენციას ინარჩუნებს და მაქსიმუმ ნიშნულს 2011 წელს (174 მლნ ლარი) აღწევს. 2012 წელს მაჩვენებელი 97 მლნ ლარამდე მცირდება. მომდევნო 2013, 2014 წლებში მომგებიანობის შემცირების ტენდენცია ნარჩუნდება. უკვე 2015 წელს კი, საქართველოს რკინიგზის წმინდა მოგება, 2007 წლის შემდეგ პირველად უარყოფითი ხდება, ანუ რკინიგზა ზარალზე გადის. 2016 წელს წმინდა მოგება 65 მლნ ლარი იყო. 2017-2018 წლებში ზარალმა შესაბამისად 354 და 717 მლნ ლარი შეადგინა. საქართველოს რკინიგზას ზარალი უფიქსირდება 2019 და 2020 წლებში. ასევე უარყოფითია მიმდინარე წლის 3 თვის მონაცემიც.
გიორგი ვაშაძის მიერ დასახელებულ საანგარიშო პერიოდში - 2014 წლიდან დღემდე, 2014 და 2016 წლების გარდა, რკინიგზას ყოველწლიურად ზარალი უფიქსირდება და ამ დროის ზარალის ჯამური მაჩვენებელი 1.2 მლრდ-ს მართლაც აღემატება. შესაბამისად, გიორგი ვაშაძის განცხადება ბუკვალურად რეალობას შეესაბამება.
რაც შეეხება EBITDA მარჟას [1], აღნიშნული მაჩვენებელი 2013-2014 წლებში ჩამოუვარდებოდა 2010-2012 წლების მონაცემებს. 2015 წელს მარჟა (53.6%) გაუმჯობესდა და მხოლოდ 2011 წლის მონაცემს (54.6%) ჩამორჩება. 2016-2018 წლებში, აღნიშნული მონაცემი კლების ტენდენციით ხასიათდება და საანგარიშო პერიოდში, ყველაზე დაბალ ნიშნულს 2018 წელს - 36.9%, აღწევს. 2019, 2020 წლებში კვლავ ზრდის ტენდენცია იკვეთება და მონაცემი 42-43%-ს შორის მერყეობს.
საკითხის სრულყოფილი გაანალიზებისთვის, აუცილებელია, რკინიგზის 2017-2018 წლების მომგებიანობის მაჩვენებლები, მასზე მოქმედი სპეციფიკური, თუმცა ერთმანეთისგან შინაარსობრივად განსხვავებული ფაქტორების გათვალისწინებით, ცალკე განვიხილოთ. აღნიშნული ფაქტორები სხვა წლების შესაბამის ანგარიშგებაში არ გვხვდება.
ფინანსური ანგარიშგების თანახმად, 2017 წლის საანგარიშგებო პერიოდში, რკინიგზის საოპერაციო მოგება, ისევე როგორც წმინდა მოგება, უარყოფითია (ზარალი) და შესაბამისად - 285.5 მლნ და - 354.1 მლნ ლარს შეადგენს. თუმცა აღნიშნული მაჩვენებლები რეალურად მხოლოდ „ბუღალტრული“ მიზეზით არის დაფიქსირებული და მისი მიზეზი „შემოვლითი რკინიგზის“ პროექტზე საბოლოოდ უარის თქმაა და არა უშუალოდ 2017 ან უახლოეს წლებში რკინიგზის საოპერაციო საქმიანობა. ორგანიზაციის მოგების გაანგარიშებისას, მთლიან შემოსავალს სხვა ხარჯებთან ერთად - კომპანიის აქტივების ამორტიზაცია, ღირებულების დაკარგვა (გაუფასურება) აკლდება. მაგალითად, რკინიგზა 100 000 ლარად ვაგონს თუ შეიძენს და მას 10 წლის განმავლობაში გამოიყენებს, ყოველწლიურად შემოსავალს დააკლდება მხოლოდ 10 000 ლარი ამორტიზაციის სახით და წმინდა მოგება ამდენითვე შემცირდება. თუმცა შეძენის შემდგომ თუ რკინიგზა აღმოაჩენს, რომ აღნიშნული ვაგონის გამოყენება შეუძლებელია და „ჩამოწერს“, ვაგონის სრული ღირებულება ერთდროულად დააკლდება იმავე წლის შემოსავალს (მრავალ წელზე გადასანაწილებელი ხარჯი აღირიცხება ერთ წელს). სწორედ, ანალოგიურ შემთხვევას ჰქონდა ადგილი 2017 წელს. კერძოდ, თბილისის შემოვლითი რკინიგზის პროექტის საბალანსო ჯამური ღირებულება (პროექტისთვის საჭირო საქონლისა და გაწეული მომსახურების ღირებულების ჯამი) 397.3 მლნ ლარს შეადგენდა.
პროექტის განხორციელებისას რკინიგზა მოცემული აქტივების მომავალში გამოყენებას და მისი საშუალებით შემოსავლის მიღებას რამდენიმე წლის განმავლობაში გეგმავდა. შესაბამისად, აღნიშნული თანხა რკინიგზის მოგებას რამდენიმე წელზე გადანაწილებით უნდა დაჰკლებოდა. თუმცა 2013 წელს პროექტი შეჩერდა და მისი მომავალი 2016 წლის ჩათვლით გაურკვეველი რჩებოდა. 2017 წელს რკინიგზამ საბოლოოდ მიიღო გადაწყვეტილება, რომ ამ პროექტის განხორციელება მის მიზნებში არ შედის და იძულებული გახდა, აქტივები ჩამოეწერა. სტანდარტულად ასეთ შემთხვევაში აქტივების რეალიზაცია ხორციელდება. რეალიზაციიდან მიღებული სახსრებისა და საბალანსო ღირებულების სხვაობა კი წარმოადგენს ზარალს ან მოგებას (იმის მიხედვით თუ რომელია მეტი). თუმცა, როგორც წესი, დახარჯული თანხის (საბალანსო ღირებულება) სრულად ამოღება ვერ ხდება და ზარალი წარმოიშობა.
რკინიგზის ინფრასტრუქტურა საკუთარი სპეციფიკური მახასიათებლებიდან გამომდინარე (ხიდები, გვირაბები, მიწის სამუშაოები რომელთაც სხვა გამოყენება და შესაბამისად, ღირებულება არ გააჩნიათ), თუ თავდაპირველი დანიშნულებით არ იქნება გამოყენებული, მისი სხვა მიზნით მომგებიანად გამოყენება (გაყიდვა) გართულებულია. მოცემულ შემთხვევაშიც გამოიკვეთა, რომ აქტივების მომგებიანად გაყიდვა შეუძლებელი იყო ან მის გასაყიდად გასაწევი ხარჯები აღემატებოდა გაყიდვიდან მისაღებ შემოსავლებს, გარდა მიწის ნაკვეთების შემთხვევისა. შესაბამისად, გაყიდვიდან თეორიულად მისაღები შემოსავლებისა (14.7 მლნ ლარი) და მთლიანი პროექტის საბალანსო ღირებულების (397.3 მლნ ლარი) სხვაობა 382.6 მლნ ლარი, აღიარებულ იქნა როგორც გაუფასურების ზარალი და 2017 წლის შემოსავლებს დააკლდა. ამ ხარჯის გარეშე 2017 წელს რკინიგზის მოგება 28.5 მლნ ლარს შეადგენს. შინაარსობრივად, აღნიშნული 382.6 მლნ ზარალი რკინიგზის საქმიანობასთან უშუალოდ დაკავშირებული არ არის და არც ამ სახსრების გახარჯვა მომხდარა მოცემულ პერიოდში (პროექტის განხორციელება 2010 წელს დაიწყო და გრძელდებოდა 2013 წლამდე).
2018 წლის შემთხვევაშიც ზარალის ძირითადი განმაპირობებელი ისევ აქტივების გაუფასურებაა, თუმცა 2017 წლისგან განსხვავებით აღნიშნული გაუფასურება სწორედ ბოლო წლებში არსებითად გაუარესებულ საოპერაციო მაჩვენებლებს და არა კონკრეტულ პროექტს ან გადაწყვეტილებას, უკავშირდება.
უნდა აღინიშნოს ასევე, რომ საქართველოს რკინიგზა ბოლო წლების ზარალის მაჩვენებელს, თბილისის შემოვლითი რკინიგზის აქტივების გაუფასურებით ხსნის, უკანასკნელ წლებში ტვირთის შემცირებას კი ნედლი ნავთობის მილსადენში გადამისამართებით, რამაც ტვირთის გადაზიდვის სტრუქტურაში მნიშვნელოვანი ცვლილება შეიტანა.
„ამ ფაქტორების გათვალისწინების გარეშე, კომპანია 2018 წელს 24.4 მლნ. ლარის წმინდა მოგებით დაასრულებდა, მაშინ როცა იგივე მაჩვენებელმა 2017 წელს 15.1 მლნ. ლარი შეადგინა“,- ნათქვამია საქართველოს რკინიგზის განცხადებაში.
რაც შეეხება რკინიგზის ტვირთბრუნვას, გადაზიდული ტვირთის საერთო მოცულობა 2012 წელს 20.1 მლნ ტონა იყო. შემდგომ პერიოდში რკინიგზის ტვირთბრუნვა ყოველწლიურად მცირდებოდა და 2018 წელს უკვე 10 მლნ ტონა შეადგინა. 2019 წელს რკინიგზის ტვირთბრუნვა 10.9 მლნ ტონა იყო (დაწვრილებით იხილეთ სტატია).
ეკონომიკის სამინისტროს მონაცემებით, 2020 წელს რკინიგზის ტვირთბრუნვამ 11.1 მლნ ტონა შეადგინა, რაც 2019 წლის შედეგზე 0.2 მლნ ტონით, ანუ 1.8%-ით მეტი იყო. აღსანიშნავია ასევე, რომ საქართველოს რკინიგზის საშუალებით სატრანზიტო ტვირთების მიმღები თოფ-5 ქვეყანა აზერბაიჯანი, სომხეთი, თურქმენეთი, კვიპროსი და ნიდერლანდებია. სატრანზიტო ტვირთების გამომგზავნ თოფ-5 ქვეყანას კი აზერბაიჯანი, რუსეთი, თურქმენეთი, ყაზახეთი და სომხეთი წარმოადგენს. რაც შეეხება მიმდინარე წლის 6 თვეს, „საქართველოს რკინიგზის“ სატვირთო გადაზიდვების მოცულობამ 6 მილიონი ტონა შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს 500 ათასი ტონით აღემატება. ამის შესახებ ინფორმაციას „საქართველოს რკინიგზა“ ავრცელებს.
გაანალიზებული მონაცემებიდან გამომდინარე, პოლიტიკოსის განცხადება ბუკვალურად რეალობას შეესაბამება, თუმცა სრული სურათის წარმოსაჩენად საჭიროა დამატებითი ინფორმაციის მიწოდება. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით გიორგი ვაშაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

Giorgi Vashadze: “From your premiership to the second premiership, Georgian Railway accumulated GEL 1.2 billion in losses.”
At the plenary session of the Parliament of Georgia, the leader of the Strategy Builder political platform, Giorgi Vashadze, addressed the Prime Minister of Georgia about Georgian Railway and stated: “From your premiership to the second premiership, Georgian Railway accumulated GEL 1.2 billion in damages.”
Irakli Gharibashvili was sworn in as the Georgian Prime Minister for the first time on 20 November 2013 and remained in that position until 30 December 2015. Mr Gharibashvili was appointed as the Prime Minister for the second time in February 2021.
In regard to Georgian Railway’s financial figures in the last years, they are as follows:
Graph 1: Georgian Railway’s Financial Indicators (GEL Million)
As illustrated by the graph, Georgian Railway’s net profit in the crisis years of 2008-2009 has been declining, although it exhibited a growth trend and peaks in 2011 (GEL 174 million). In 2012, Georgian Railway’s net profit dropped to GEL 97 million. In the following years of 2013 and 2014, there was a trend of reduced profitability. In 2015 and for the first time since 2007, Georgian Railway’s net profit became negative; that is, it started to carry losses. In 2016, its net profit reached GEL 65 million. In 2017 and 2018, losses amounted to GEL 354 million and GEL 717 million, respectively. Georgian Railway took losses both in 2019 and 2020. The figures for the first three months of 2021 are also negative.
In the reporting period which is from 2014 until the present day as specified by Giorgi Vashadze, Georgian Railway has been taking losses every year except 2014 and 2016 and the total sum of these losses does indeed exceed GEL 1.2 billon. Therefore, Mr Vashadze’s statement is literally true.
In regard to the EBITDA margin,[1] this figure was lower in 2013-2014 as compared to 2010-2012. In 2015, the margin (53.6%) improved and was only lagging behind 2011’s figure (54.6%). In 2016-2018, the EBITDA margin had a trend of decline and reached its nadir in 2018 at 36.9%. In 2019 and 2020, there was again growth trend again and the figure fluctuated between 42%-43%.
For a comprehensive analysis of the issue, it is necessary to review Georgian Railway’s 2017-2018 profit figures separately because of the specific, albeit in essence different, factors which in fact affected those figures. These factors are not present in the reports of any other years.
According to the financial statement, Georgian Railway’s operating profit as well as its net profit are both negative (loss) and amounted to GEL 285.5 million and GEL 354.1 million, respectively, in the 2017 accounting period. However, these figures are, in fact, only because of “accounting” grounds and the real reason is finally abandoning the bypass railway project instead of Georgian Railway’s operations in 2017 or in previous years. Whilst calculating an organisation’s profit, the amortisation of a company’s assets (losing value, depreciation) is also subtracted from the total revenues in addition to other expenses. For instance, if Georgian Railway purchases a railway cabin for GEL 100,000 and uses it for the next ten years, GEL 10,000 will be subtracted annually from the profits as amortisation costs and net profit will be decreased by the same amount. However, if Georgian Railway finds out that it is impossible to put that cabin into use and “decommissions” it after the purchase, the cabin’s total value will be subtracted from the same year’s revenues at once (expenses distributed over many years are registered in one year). The same happened in 2017. In particular, the total book value of the Tbilisi Bypass Railway project (the sum of the value of goods and rendered services to the project) was GEL 397.3 million.
Georgian Railway planned to use those actives in the future in the course of the bypass project’s implementation in order to receive revenues therefrom over the next few years. Therefore, this money had to be gradually subtracted from Georgian Railway’s profit and divided over several years. However, the project was paused in 2013 and its future remained uncertain until 2017. In 2017, Georgian Railway made a final decision that the project’s implementation did not serve its goals and was forced to decommission the assets. In such cases, assets are sold in standard occasions and the difference between the incomes from selling and the book value constitute either a loss or a profit (depending on which one is greater). However, money which has been spent (book value) usually cannot be fully offset and losses are inflicted. If not used for the initial purposes, railway infrastructure, given its specific characteristics (bridges, tunnels and land work which cannot be otherwise used and, therefore, have no value) is very hard to use (sell) profitably for other purposes. In this case, it became evident that selling assets profitably was impossible or the expenses needed to sell them was higher as compared to the revenues from selling with the exception of land plots. Therefore, the difference between theoretical revenues from selling (GEL 14.7 million) and the book value of the total project (GEL 397.3 million) in the amount of GEL 382.6 million was acknowledged as depreciation loss and subtracted from 2017’s revenues. Without these expenses, Georgian Railway’s profit in 2017 constituted GEL 28.5 million. In essence, the aforementioned GEL 382.6 million loss is neither to with Georgian Railway’s activities; specifically, in 2017, nor were these sums spent in the given period (project implementation started in 2010 and continued until 2013). In the case of 2018 as well, a major factor behind the losses is asset depreciation. However, the latest depreciation is associated with significantly worsened operating figures in the last several years as compared to 2017 instead of any specific project or decision.
Of additional note is that Georgian Railway explains the last years’ losses by a depreciation of the Tbilisi bypass railway assets and claims that shipment volumes decreased because of redirecting crude oil into the oil pipeline which significantly changed the cargo shipment structure. Georgian Railway’s statement reads: “Not taking into account these factors, the company would have ended 2018 with GEL 24.4 million in net profits whilst the same figure in 2017 was GEL 15.1 million.” In regard to railway cargo turnover, the total volume of shipped cargo in 2012 was 20.1 million tonnes. Afterwards, railway turnover has been declining annually and dropped to 10 million tonnes in 2018. In 2019, railway cargo turnover was 10.9 million tonnes. According to the data of the Ministry of Economy and Sustainable Development, Georgian Railway’s cargo turnover was 11.1 million tonnes in 2020 which is 0.2 million tonnes (1.8%) more as compared to 2019’s figure. Of additional note is that the top five countries receiving transit cargo via Georgian Railway are Azerbaijan, Armenia, Turkmenistan, Cyprus and the Netherlands. The top five cargo sender countries are Azerbaijan, Russia, Turkmenistan, Kazakhstan and Armenia. In regard to the first six months of 2021, the total volume of Georgian Railway’s shipments amounted to six million tonnes which is 500,000 tonnes more as compared to the same period of the previous year as reported by Georgian Railway.
Given the analysed data, Giorgi Vashadze’s statement is literally true. However, additional information is needed in order to see the full picture. Therefore, FactCheck concludes that Giorgi Vashadze’s statement is MOSTLY TRUE.
[1] Measure of EBITDA (Earnings before interest, tax, depreciation and amortisation) as a percentage of revenue.